تماس با ما : 09131124046

آجر لفتون و سه گل

آجر لفتون و سه گل

آجر لفتون و سه گل

قطعا برای شما نیز سوال است که آجر لفتون چیست. آجر لفتون نوعی از آجر های سوراخ دار است که در ساخت وساز مورد استفاده قرار می گیرد. لفتون به دلیل منشا ساخت و تولید، که نام روستایی در اصفهان است و اولین بار در این روستا ساخته شده است به این نام خوانده می شود.هم اکنون  در شهر های مختلف اصفهان و هم چنین استان یزد ساخته می شود.

این آجر به رنگ های زرد، قرمز، قهوه ای و گلبه ای در بازار به فروش می رسد؛ رنگ زرد و قرمزبه دلیل قیمت مناسبی که دارند بیشتر مورد استفاده قرارمی گیرند. کاربرد آن در اندازه های بزرگ در دیوار چینی محوطه ها، اطراف باغ ها و ویلاها، سوله ها، و حیاط ساختمان است. در اندازه کوچک در داخل ساختمان مثل دیوار چینی اتاق ها،درپوش حمام و دستشویی وزدن سقف به کمک تیرآهن و در تراس های منازل استفاده می شود. نوع با کیفیت تر این آجر پس از پایان کار بند کشی می شود و هم گام نیز به عنوان نما استفاده می شود. آجر لفتون انواع گوناگونی دارد و در صنایع مختلف کاربرد دارد، ازموادی مانند خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز ساخته می شود. به دلیل قیمت بسیار زیاد آجر لفتون شیل و نسوز، بیشتر تولیدات آجر از خاک رس هستند و در کوره ها  پخته می شوند. شناخت بهتر آجر سه گل و لفتون می تواند برای شما در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی منزل کاربردی واقع شود.

مشخصات آجر لفتون

مرغوب ترین خاک رس برای ساخت آجر در اصفهان یافت می شود چون هیچ گونه ناخالصی در آن نیست و برای پخت آجر مناسب است. در بین انواع آجر لفتون، آجر 10 گل بیشترین استفاده را دارد. این نوع آجر دارای 10 سوراخ است. این سوراخ ها برای  کمتر کردن وزن آجر، عایق بندی و ایجاد خلاء و هم چنین در دیوار های باربر می توان  این سوراخ ها را با میلگرد مسطح کرد. در دیوار چینی با پر شدن سوارخ ها به وسیله ملات به صورت عمودی استحکام دیوار بیشتر می شود. آجر لفتون که دراستان های مختلف ایران به نام های  بهمنی، زبره و ده سوراخ  شناخته شده است به صورت سه طرف نما و چهار طرف نما می باشد. کاربرد مهمی در دیوار چینی،  سقف و سوله دارد. ابعاد آجر لفتون ۵*۲۰*۱۰ می باشد و نیز دارای  ابعاد مکعبی شکل است .

آجر لفتون به طور عمده برای دیوار های که وزن زیادی را باید تحمل کنند و فشار بر روی آن ها قرار دارد استفاده می شود. به صورت پازلی در هم قرار می گیرند تا بتوانند وزن و فشار بیشتری را تحمل کنند. آجر به صورت دو قلو یا مکمل ساخته می شود. آجر لفتون به آجر نما زبره هم مشهور است چون می توان از آن به دو منظور استفاده کرد. یعنی بعد از ساخت دیوار های خارجی  نیاز به نما سازی نمی باشد و از آن به عنوان نما هم استفاده می شود.

 برای ساخت آجر لفتون،  ابتدا آجر با حرارت کم خشک می شود، سپس به صورت کامل پخته می شود . وجود سوراخ در آجر باعث می شود که آجر به طور کامل پخته شود. همچنین در مرحله پخت قسمت های مرکزی آجر نیز حرارت کافی را دریافت کنند این موضوع در مقاومت و همگنی آجر لفتون بسیار تاثیر گذار است در مقایسه با آجر های فشاری، آجر های ماشینی(همانند لفتون) بسیار ترد و شکننده هستند. خاصیت مکندگی آجر لفتونآجر لفتون در مقایسه با نوع فشاری کمتر است. ولی اضلاع آن گونیا بوده و سطوح بسیار صاف تری دارد. تفاوت این نوع آجر با آجر فشاری در جنس سفال و سوراخ هایی است که در آن تعبیه شده است. در حقیقت این سوراخ ها فواید گوناگونی دارند که در بالا ذکر شده است. علت رنگی بودن این آجر ها به دلیل اضافه کردن اکسید فلزات به مواد اولیه آن است. اگر در هنگام چیدن آجر در کوره پخت، به صورت چپ و راست روی هم قرار گیرند، آجر ابلق تهیه شده و روی آجر رگه های رنگی موربی مشاهده می گردد. این آجر در نماسازی کاملا زیبا بوده و با توجه به رنگ ها، آن را نام گذاری می کنند.

https://sofalakhavan.ir

آجر سه گل چیست

یکی از تازه ترین تولیدات آجر، آجر سه گلآجر سه گل است. که در ابعاد 7*9*20 با وزن حدودی 1000 گرم ساخته می شود. آجر سه گل برای نمای ساختمان ها و هم چنین به صورت توکار نیز استفاده می شود. آجر سه گلآجر سه گل نوع جدیدی از مصالح ساختمانی است که در بازار موجود می باشد. به دلیل خصوصیات مثل شکل ظاهری، مقاومت خوب آجر، و قیمت متوسط در بازار خرید و فروش نسبت به سایر محصولات از فروش بیشتری برخوردار است. آجر سه گل یا آجر سه سوراخ به دو صورت مختلف در ساختمان کاربرد دارد. اضافه بر استفاده در ساختمان، آجر سه گل برای ساختن سوله ، آثار باستانی یا اماکن تاریخی و دیوارهای نیمه باربر و نیز در ساخت سقف کاربرد دارد. سوارخ های که در سطح آجر وجود دارد با سیمان پر می شوند و مقاومت دیوار آجری افزایش پیدا می کند. مناطق محدودی در نیمه جنوبی کشور در ساخت و ساز خود از این آجر استفاده می کنند.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مزایا و ویژگی های آجر سفالی چیست؟
کاربردهای آجر سفال
بلوک سقفی چیست؟
آجر سفال فوم دار چیست؟
انواع آجر سفال چیست؟
تاریخچه آجر سفال چیست؟