تماس با ما : 09131124046

آجرسفال چیست؟

آجرسفال چیست؟

آجرسفال چیست؟

آجرچیست؟ در ابتدا لازم است تعریف مختصری از آجر داشته باشیم و بعد از آن به سراغ چند مورد از نمونه های آجر خواهیم رفت. آجرها اولین مصالح ساختمانی هستند که به دست بشر ساخته شده و قدمت طولانی ای دارند. حتی تاریخ دقیق ساخت آجر دردسترس نیست اما عده ای از تاریخ شناسان اعتقاد دارند که قدمت آجر به زمان انسان های نخستین برمی گردد.

آجر در ابتدا از خاک رس تشکیل شده و بعدها برای این که کیفیت آن بالا رود، از مخلوط خاک رس و آهک ساخته شد. با پیشرفت علم انواع آجرها با انواع موادهای افزودنی ساخته شده و به بازار ارائه گردید.

سفال تیغه ای چیست؟

سفال تیغه ای که معمولا برای ساخت تیغه دیوار کاربرد دارد، یکی از پرطرفدارترین آجرهای امروزی می باشد. لازم است بدانید سفال های تیغه ای در هر شهر و محله ای به نام خاصی معروف بوده و هر جا آن را به نامی متفاوت می شناسند. برای مثال می توان به نام ها سفال بلوکی، بلوک سفالی، آجر تیغه ای، سفال تیغه ای، آجر سفال تیغه، آجر سفال دیواری، سفال دیواری، تیغه دیواری و ….. اشاره کرد. ممکن است نام های فراوان دیگری برای این آجر وجود داشته باشد و من از آن ها آگاه نباشم اما تا به همین جا می دانم که در هرجا به آن یک اسم خاص اختصاص داده اند.

در خرید سفال های تیغه ای دقت کنید که میزان جذب آن ها چیزی حدود 8 تا 16 باشد و همچنین بر روی سطح آن هیچ خراشی نباشد. نشانه یک سفال تیغه ای خوب این است که با کشیدن ناخن بر روی آن، شاهده خراش نخواهیم بود.

https://sofalakhavan.ir

مزایای سفال های تیغه ای

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مزیت های سفال تیغه ای مقاومت آن در برابر آتش می باشد. در صورتی که این نوع آجر در سقف به کاربرده شود برای سوراخ کردن هیچ محدودیتی نداشته و شما می توانید سقف را برای لوستر یا هر چیز دیگری سوراخ کنید.

معایب سفال های تیغه ای

این سفال بسیار سنگین می باشد و در صورت استفاده در بنای اصلی ساختمان خطر ساز است. یکی دیگر از معایب آزار دهنده آجر تیغه ای این است که زمان اجرایی نسبتا طولانی خواهد داشت. به همین دلیل هم امروزه برای بنای اصلی ساختمان از آجرها استفاده نمی کنند و کاربرد آجر به دیوار و نما اختصاص یافته است.

آجرهای سقفی

آجرهای سقفی در واقع قطعه ای از جنس سفال بوده که توخالی هستند و در بین دو تیرچه قرار خواهند گرفت. هدف از به کارگیری آجرهای سقفی پوشش دهی سقف می باشد. ماده اولیه برای ساخت آجرهای سقفی همانند تمامی آجرها خاک رس و آهک بوده و افزودنی های خاصی هم به آن اضافه می شود که قابلیت های ویژه ای به آن می دهد.

نکته قابل ذکر این است که این آجرها که به نام سفال های سقفی هم معروف هستند، برای سقف های تیرچه بلوک کارآیی داشته و فقط در این صورت است که می توانید از آن بهره برید.

مزیت آجرهای سقفی

یکی از بهترین و کاربردی ترین مزیت آجرهای سقفی این است که دارای شوره زدگی خیلی کمی می باشد. به همین دلیل بسیار پرطرفدار است. به جرات می توان گفت بهترین ویژگی آجرهای سقفی همین موضوع می باشد.

معایب سفال های سقفی  

همان طور که می دانید و در سطرهای بالاتر هم به آن اشاره کردیم، سفال های سقفی همانند انواع دیگر آجرها برای سقف ساختمان خیلی سنگین می باشد و احتمال ایجاد خطر را بیش تر می کنند. به همین دلیل هم خیلی کم رواج داشته و استفاده نمی شود. نکته مهم این است که هر چه تعداد طبقات یک ساختمان بیش تر شود سنگینی این آجرها خطرناک تر بوده و توصیه می کنم اصلا از آجرها برای سقف بناهای چند طبقه استفاده نکنید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مزایا و ویژگی های آجر سفالی چیست؟
کاربردهای آجر سفال
بلوک سقفی چیست؟
آجر سفال فوم دار چیست؟
انواع آجر سفال چیست؟
تاریخچه آجر سفال چیست؟