تماس با ما : 0613325225

آجر سنتی

آجر سنتی

آجر سنتی

آجر سنتی یکی از انواع آجر است که علاوه بر بازسازی سازه های قدیمی ، در نمای داخلی و خارجی ساختمان های جدید، کف سازی ، سفت کاری و همچنین در ساخت مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گفت یکی از معروف ترین بناهای قدیمی ساخته شده با آجر سنتی سی و سه پل اصفهان می باشد.

همچنین از این نوع آجر در ساخت خانه های تاریخی بسیاری همچون خانه داروغه در مشهد و خانه تیزنو در دزفول نیز استفاده شده است.

آجر سنتی
خانه داروغه- ساخته شده با آجر سنتی

آجر سنتی به صورت دستی و با خاک رس ساخته می شوند. بدین صورت که پس مخلوط نمودن خاک رس با آب و تهیه گل، قالب زنی انجام شده و با دست فشرده می شود. در ادامه پس از خشک شدن خشت ها آنها را در حرارت بالای کوره می پزند. این نوع اجر می توان بر اساس کاربرد به دسته های مختلفی همچون آجر سنتی کف ، آجرنما سنتی و همین طور اجر سنتی استفاده شده در ساخت دیوار تقسیم بندی نمود.

آجر سنتی کف
آجر سنتی کف

آجر سنتی کف

از آجر سنتی کف در ساخت پیاده روها، پوشش کف آلاچیق ها، کف رستوران های سنتی و حیاط خانه ها و … استفاده می شود. شاید بتوان گفت که بهترین نوع آجر سنتی مورد استفاده در کف سازی ، آجر قزاقی است که دارای استحکام بالایی می باشد. در گذشته آجرهای قزاقی مورد استفاده در ساخت سربازخانه ها دارای ابعاد ۵×۱۰×۲۰ بود، اما امروزه این آجرها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند.

آجر کف سنتی
آجر ختایی سنتی کف

از جمله مزایای استفاده از آجر قزاقی در کف سازی می توان به دوام و استحکام بالای آن اشاره نمود. به طوری که در برابر شرایط بد جوی و همین طور رفت و آمدهای زیاد مقاوم می باشند. همچنین امکان لیز خوردن بر روی این آجرها در هنگام بارش باران و یا شست و شو به حداقل می رسد. علاوه بر این ضخامت آن نیز نسبت به مصالحی همچون سرامیک بیشتر می باشد.

آجر سنتی کف
آجر قزاقی کف

آجر نما سنتی

استفاده از نمای آجری سنتی در ساختمان های مدرن موجب تلفیق دو طرح سنتی و مدرن شده و علاوه بر زیبایی موجب ایجاد فضایی گرم می گردد. آجرنما سنتی را می توان بر اساس روش ساخت و همچنین شکل ظاهری به پنج دسته آجر لعابدار ، رستیک ، آنتیک ، قزاقی و سه سانتی تقسیم بندی نمود که در ادامه به معرفی هر یک از آنها پرداخته شده است.

آجر سنتی لعابدار

آجر لعابدار که به آن آجر لعابی یا آجر لعابدار گفته می شود نوعی آجر سنتی است که همین طور که از نام آن بر می آید روی آن یک لایه لعاب اجرا شده است. لعاب کار شده بر روی آن علاوه بر دو چندان نمودن زیبایی این نوع آجر ، موجب عدم نفوذ آب به درون آن و مقاومت در برابر سرما و گرما می گردد. علاوه بر این سبب افزایش مقاومت در برابر هوازدگی و در نتیجه افزایش مقاومت و عمر مفید آن می شود. برای ساخت این نوع آجر پس از پخت به روش سنتی بر روی آن لعاب زده می شود و در نهایت آجر لعاب زده شده را در کوره می پزند.

آجرکاری سنتی
آجر لعابدار

استفاده از این نوع آجر که دارای رنگ های خیره کننده ای می باشد از دیرباز در ایران رایج بوده است. رنگ غالب این نوع آجرنما سنتی فیروزه ای و لاجوردی می باشد اما در رنگ های دیگری همچون سبز ، زرد ، قهوه ای و کرم نیز تولید می شوند. برای ایجاد رنگ های مختلف لعاب از اکسید فلزاتی همچون قلع، سرب، آهن، کبالت، کروم و مس استفاده می شود. علاوه بر این رنگ لعاب وابسته به مقدار اکسیژن و همین طور میزان حرارت نیز می باشد. آجر سنتی لعابدار در نمای مساجد و رستوران های سنتی ، بازسازی بناهای قدیمی ، آجرکاری سنتی ، سر در منازل و … مورد استفاده قرار می گیرد.

نما سنتی آجر
رنگ های متنوع آجر لعابی

آجر سنتی رستیک

آجر رستیک یا روستیک که نام آن بر گرفته از واژه روستایی است، برخلاف بسیاری از انواع آجرها که دارای سطحی صیقلی می باشند، سطحی خشن و طبیعی دارد و از این رو باعث طبیعی تر شدن فضا شده و حال و هوایی نوستالژیک به آن می بخشد. از این نوع آجر سنتی می توان هم در دیوار داخلی و هم در نمای بیرونی ساختمان استفاده نمود. آجر رستیک دارای ابعاد مختلف و همچنین رنگ های متنوعی همچون قرمز ، گلبهی ، مشکی ، کرم ، زرد ، نارنجی و … می باشد که می توان به تنهایی یا در کنار هم از آنها استفاده نمود و زیبایی خاصی به ساختمان بخشید. علاوه بر تنوع رنگی و ابعادی ، از دیگر مزایای آن می توان به مقاومت در برابر حرارت ، ضد شوره و همچنین ضد رطوبت بودن آن اشاره نمود.

آجرنما سنتی
آجر رستیک

آجر آنتیک

آجر آنتیک دارای خلل و فرج بر روی سطح خود بوده و در واقع سطح آن صاف و صیقلی نمی باشد. این نوع آجر نوعی الگوبرداری از آجرهای طبیعی قدیمی است و قابل استفاده در نمای بیرونی و دیوار داخلی ساختمان همچون فضای بین کابینت ها و دیوار پشت تلویزیون می باشد. آجرهای آنتیک در طرح ها و رنگ های متنوعی تولید می شوند. همچنین از مقاومت بالایی در برابر تابش نور خورشید برخوردار بوده و وزن آن نیز کم است. علاوه بر این آجرهای آنتیک عایق حرارتی خوبی نیز می باشند که این امر موجب کاهش مصرف انرژی و هدر رفت آن می گردد.

نمای آجری سنتی
آجر آنتیک

آجر نما قزاقی

آجر نما قزاقی یکی از پرطرفدارترین انواع مصالح در آجرکاری سنتی نمای ساختمان است که هم به منظور مرمت و بازسازی نماهای سنتی قدیمی و هم در نمای ساختمان های جدید مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع آجر به صورت طرح دار و گرد در رنگ های مختلفی همچون زرد ، گلبهی ، ابلق ، قرمز اخرائی ، آتشی ، حنایی ، پوست پیازی و … تولید می شود. رنگ این نوع آجر رابطه مستقیمی با درجه حرارت کوره دارد. آجر قزاقی که نوعی آجر سنتی است دارای مراحل ساختی مشابه با آجرهای سنتی می باشد.

آجرهای قزاقی استحکام بالایی در برابر هوازدگی و شکنندگی داشته و دارای رنگ ثابتی نیز می باشند. به دلیل ثابت بودن رنگ آجر قزاقی سنتی ، نگهداری آن آسان و ارزان است. علاوه بر موارد ذکر شده این نوع آجر به دلیل عایق سرما و گرما بودن موجب کاهش هزینه های مصرف انرژی نیز می گردد. یکی از معایب آجر شوره زدن آن می باشد، اما آجرهای قزاقی جزو دسته آجرهای با کمترین مقدار شوره می باشند.

آجرکاری سنتی
آجر قزاقی

آجر سنتی سه سانتی

این نوع آجر که از قدیمی ترین انواع آجر نما محسوب می شوند با رنگ های متنوع قرمز ، زرد ، سفید ، لیمویی ، پوست پیازی و … و همچنین طرح های دندانه موشی ، لب گرد و لب قاشقی تولید می شوند. نمونه های اولیه این آجر سنتی در عرض سه سانتی متر و با ابعاد ۴×۲۰ ساخته می شدند. امروزه این آجرها در عرض های دیگری همچون ۳/۵ و ۴ سانتی متر نیز تولید می شوند، اما همچنان نام آجر سه سانتی بر روی آنها نهاده می شود.

قیمت آجر سنتی
آجر سه سانتی

دیوار آجری سنتی

آجر سنتی که برای ساخت این نوع دیوارها استفاده می شود غالبا از نوع قزاقی و گری می باشند. آجر گری قدیمی ترین نوع آجر است که از آنجایی که در گذشته خشت زنی آن با دست انجام شده و گوشه های قالب به وسیله گل مخصوص و فشار دست کارگر پر می شد، به آن آجر فشاری دستی نیز گفته می شود. از آجر سنتی گری می توان در ساخت دیوار حیاط ویلا و یا ساختمان های دارای حیاط استفاده نمود.

دیوار آجری سنتی
دیوار آجری سنتی

آجر گری دارای باربری مناسبی بوده و در گذشته در ساخت دیوار گرفته تا طاق ضربی ها استفاده می شده است. بنای شمس العماره نمونه ای از معروف ترین بناهای تاریخی است که در ساخت آن از این نوع آجر استفاده شده است.

قیمت آجر سنتی

قیمت آجر سنتی به عواملی همچون نوع، ضخامت ، کیفیت ، برند و … وابسته است. همچنین بر اساس نوع کاربرد در کف سازی ، نما و یا دیوار چینی قیمت آنها متفاوت می باشد. به طور مثال قیمت آجر قزاقی استفاده شده در کف سازی خود وابسته به طرح، ابعاد ، ضخامت ، رنگ و … است.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


آجر سفال زرد
قیمت آجر سفال اخوان اصفهان
انواع آجرهای سفالی
قیمت آجر سفال زرد با کیفیت مرغوب در ایران
خرید و فروش انواع آجر سفال زرد در ایران

درباره ما


کارخانه بزرگ تولید انواع آجر در اصفهان

تولید و پخش انواع آجرسفال
با مدیریت آقای مسعود شریفیان 

آخرین مقالات


آجر سفال زرد

آجر سفال زرد